מה זה אומר "בהירות רגשית"?

emotions

הסמכות הנפוצה ביותר בעיצוב האנושי (כ-50% מהאנושות) יושבת בסולר פלקסוס, מרכז האינטליגנציה הרגשית שלנו. בהמשך עוד נעמיק ונכיר את המקום הזה במסגרת ההיכרות עם מרכזי האנרגיה בגוף. זהו המקום שמגדיר את הסמכות הפנימית של הרגשיים, אנשים שתהליך קבלת ההחלטות שלהם עובר דרך 'בהירות רגשית'.

כבר שנים שאני בוחנת, חווה, מתנסה, לומדת, מרגישה את הסמכות הזו (כן, זו גם הסמכות שלי), גם עבור עצמי וגם כדי לעזור לאנשים שאני מלמדת ומלווה.

רגש אינו דבר סטטי. הוא כל הזמן זז. אנחנו כועסים ונרגעים, מתוחים ושלווים, עצובים ושמחים… ומכיוון שהרגש כל הזמן זז – אין לנו יכולת אמיתית לסמוך עליו ברגע נתון, אלא רק לאורך זמן, כשאנחנו "דוגמים" אותו גם כשהגל גבוה וגם כשהוא נמוך, ולאט לאט מזהים מה מדוייק עבורנו.

הנה כמה דברים שלמדתי:

  1. הדבר הגרוע ביותר עבור אנשים שזקוקים לבהירות רגשית הוא לקבל החלטה ספונטנית. כל החלטה ברגע שמגיעה מהראש, לא מאפשרת להם את הזמן שלו הם זקוקים כדי להפנים את המצב ולבחור מתוך הגוף.
  2. זה לא פשוט לאנשים סביבכם. הם לא מבינים "מה הבעיה שלכם", ומדי פעם יקניטו אתכם בסגנון – 'נו, לא צריך לעשות דוקטורט בשביל זה' או 'אם אתם לא עונים במקום זה לא אמיתי' ושטויות מהסוג הזה. אל תיפלו למלכודות האלו. תהיו קשובים לעצמכם. אם הגוף שלכם עדיין לא אומר לכם 'כן' (או 'לא') על משהו – מצאו את הדרך לדחות את ההחלטה.
  3. ברמה האנרגטית אתם "אחראים" על האווירה בסביבתכם. אם אתם מרגישים שמשהו יצא מאיזון תשאלו האם פעלתם מתוך אסטרטגיה וסמכות.
  4. יכול לקחת לכם יומיים להחליט לקנות בית ושנתיים להחליף ספה. זה לא קשור למחיר של ההחלטה, אלא לבהירות שלכם. למדו לסמוך על הגוף שיודע מתי הזמן הנכון לכל דבר.
  5. אם אתם במצב שבו אין לכם אפשרות להמתין לבהירות (כי אנחנו אף פעם לא יודעים מתי היא תגיע), ויש איזשהו דדליין או לו"ז מסוים – נסו להיעזר בשיטות שונות של "השתקת" המיינד. אני ממליצה על אופונופונו, אבל גם מדיטציה ושיטות נוספות מאד עוזרות. התהליכים הללו מאפשרים לדמיין שהראש נמצא בצד ורק הגוף מחליט.
  6. זכרו! גם אם אתם בטוחים לחלוטין שההחלטה שאתם מקבלים באותו רגע נכונה – אל תסמכו על זה! אני תמיד נותנת כדוגמה את הפרסומת נגד נהיגה כששותים. בפרסומת אומרים שברור שכשאתה שותה, האלכוהול גורם לך להרגיש שאתה בטוח בעצמך. זה התפקיד שלו – לתת לך את אשליית הביטחון. אבל זוהי רק אשליה. כך גם עם המיינד שלנו. הוא משלה אותנו שאנחנו בטוחים באותו רגע מה נכון עבורנו, אבל האמת היא שאם נסכים "לספור עד 10" או "לישון על זה" נקבל פרספקטיבות נוספות ושונות שיאפשרו לנו לבחור את מה שמדויק עבורנו, ולא נפעל מתוך ההתניות של העולם החיצון.

אני מצרפת לכם כאן תמונה שמראה את הסוגים השונים של הגלים הרגשיים הקיימים אצל בני האדם, כל אחד בהתאם לחוזקה (ערוץ) שמגדירה את הסמכות שלו.

המטרה שלי היא שתוכלו ממש לראות, ואולי מכאן גם להרגיש ולהבין עד כמה אנו שונים, ואיך כל אחד מאיתנו מגיב אחרת ל"גלי ההדף הרגשיים" שכולנו חווים בחודשים האחרונים.

מה שאתם רואים בגרף המצורף מדגים כיצד סוגים שונים של אנשים פועלים או מגיבים רגשית למצבים שונים.

הנה מקרא קצרצר (שוב, זה לא למטרת לימוד אלא כדי להעביר את מסר הייחודיות שלנו, שאולי מתוכו תגיע גם חמלה, התחשבות, קבלה ואהבה):

〰️ הגל העליון, שנראה כמעט כמו קו רציף, מייצג את המקור, המקום של האיזון הרגשי, וכפי שאתם רואים הוא כל הזמן שואף למעלה. אנשים עם סוג כזה של "גל" רגשי מרגישים וגם נראים לרוב מאד מאוזנים, אופטימיים, ממוקדים ביש ופחות נופלים לבורות רגשיים. אולם, אם זה קורה להם (כי הם לא פועלים בהתאם לאסטרטגיה ולסמכות שלהם) זה עלול לטלטל אותם מאד, ולהרחיק אותם מהמהות וההוויה שלהם.

〰️ הגל השני מלמעלה, התנודתי במיוחד, הוא הגל השבטי. הגל הזה מייצג אנשים שצוברים רגש ופועלים מתוך תחושת צורך תמידית. הם זקוקים ליותר מגע ואינטראקציה עם אחרים ובתקופה הזו קשה להם במיוחד. אנשים עם גל רגשי כזה צוברים עלבונות, פגיעות, רגשות וכעסים עד שהם מתפוצצים ונרגעים. ואז הם מתחילים מחדש. חשוב להבין שלא מדובר כאן באיזושהי החלטה מודעת. כך פועלים הגלים הרגשיים שלהם וברגע שמבינים את זה אפשר ללמוד איך "לרכב על הגלים" ולחסוך מעצמנו הרבה מאד צער וכאב.

〰️ הגל שמתחתיו, זה שנראה כמו קו ישר עם פיקים קטנים, שייך למסלול האינדבידואלי. הגל הזה מאפיין אנשים שנראים ומרגישים בדרך כלל די רגועים, עד שמשהו קורה והם "מאבדים את זה". וגם אז זה נקודתי, מתחיל ומסתיים במהירות. אנשים עם הגל הזה מונעים מתוך תשוקה, וכשהם עושים את מה שהם אוהבים הם חווים רגשות חיוביים ומעצימים, ואף משפיעים באופן הזה על כל מי שבקרבתם.

〰️ הגל התחתון שייך למסלול הקולקטיבי, והוא מתאר אנשים שהחוויה הרגשית שלהם דומה לכמיהה למשהו אבסטרקטי. הם פועלים כדי להגשים את הכמיהה הזו, גם אם היא לא לגמרי ברורה להם, ובונים אותה בהדרגה. כאשר רמת הציפיות גבוהה אך הכמיהה לא מתממשת הם מתרסקים. מדובר בנפילה רגשית מאד חדה, לא כמו הגל התנודתי העליון. זה יכול להפתיע אותם בדיוק כפי שזה יפתיע את האנשים בסביבתם.

אגב, כמובן שיכולים להיות לכם כמה סוגי גלים רגשיים, וכל אחד "יופעל" בהתאם לנסיבות.

מצליחים.ות לזהות את הגל/ים המאפיינים שלכםן? האם אתם מכירים אנשים לידכם שמחוברים לסמכות הזו ומכבדים את הקצב הפנימי שלהם?

להנאתכם ולהנאתכן – מאמר שעוסק בסמכות הרגשית ובסמכות הסקרלית (עליה אני כותבת במאמר הבא)

מוזמנים לשתף:

מוזמנים ליצור איתי קשר